Wszelkie informacje dotyczące nowego programu Aktywny Rodzic dostępne są na stronie internetowej https://www.zus.pl/aktywnyrodzic oraz https://www.zus.pl/baza-wiedzy/aktywnyrodzic/pytania-i-odpowiedzi
ZNAMY WYNIKI EGZAMINU ÓSMOKLASISTY. NASI UCZNIOWIE PORADZILI SOBIE ŚWIETNIE.
Tegoroczni absolwenci klasy ósmej czekali na ten dzień niecierpliwie. W końcu, półtora miesiąca po egzaminach, w czwartek 4 lipca odebrali z rąk pani dyrektor Ewy Kolasy wyniki egzaminu, który pisali w maju na zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Możemy być dumni z naszych wychowanków, bo egzamin zdali rewelacyjnie. Mamy wysokie wyniki: Język polski - 63,67 %, Matematyka - 54,67 %, Język angielski - 61,33 %
Możemy pochwalić się jeszcze wyższą średnią z języka polskiego i matematyki niż średnia krajowa i wojewódzka. Jednocześnie trzech absolwentów odebrało również Stypendia Burmistrza, które osobiście wręczył Pan Józef Kaczmarek. Wśród nagrodzonych są: Adrian Jaśkiewicz, Maksymilian Okrasa i Mikołaj Szafarz.
Brawo Absolwenci! Gratulujemy i życzymy dostania się do wymarzonych szkół, wielu sukcesów i udanych wakacji!
Jolanta Kwaśniewska
ROK SZKOLNY 2023/24 JUŻ ZA NAMI!
21 czerwca o godz.08:00 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024 oraz pożegnania uczniów klasy VIII. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Przed mszą świętą p. dyrektor wraz z wychowawcami wręczyła uczniom klas I-III świadectwa, nagrody i upominki. Ważnym momentem tej uroczystości było przekazanie sztandaru uczniom klasy 7 i ślubowanie absolwentów na sztandar szkoły. Część oficjalną uświetniło - pełne gratulacji i podziękowań - przemówienie Pani Dyrektor Ewy Kolasy skierowane do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników. Następnie uczniowie klas 4-8 otrzymali nagrody i upragnione świadectwo ukończenia roku szkolnego. Świadectwo, które jest biletem do WAKACJI! Burmistrz Józef Kaczmarek wręczył Stypendia Burmistrza uczniom, którzy podczas testów zewnętrznych uzyskali najwyższe wyniki. Zakończenie roku szkolnego było też okazją dla wręczenia nagród uczniom z pocztu sztandarowego oraz drużynie harcerskiej. Pani dyrektor wręczyła nagrody uczennicom kl. 7 za pracę w sklepiku szkolnym, a Pani Marzena Antczak- najlepszym czytelnikom. Pani dyrektor przyznała nagrodę dla uczennicy kl.6 za uzyskanie najwyższej średniej w szkole i uczniowi klasy 5 za trud i zaangażowanie w zdobywaniu wiedzy. Na uroczystości obecna była pani Małgorzata Wojtasiak, członkini Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, która wręczyła nagrodę absolwentowi z najwyższą średnią. Nietypową nagrodę otrzymała Zuzanna Andrysiewicz za II miejsce w szkolnej lidze strzeleckiej, a wręczył ją pan Jerzy Jaśkiewicz. Natomiast Mikołaj Szafarz otrzymał z rąk wychowawczyni nagrodę za uzyskanie tytułu „Najsympatyczniejszy Absolwent 2024”.
„To były piękne dni’’. Taki cytat wybrali absolwenci, aby im towarzyszył w ostatnim dniu nauki w naszej szkole. Po oficjalnym apelu ośmioklasiści kończący edukację w naszej szkole w krótkich słowach podziękowali Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz młodszym kolegom i koleżankom. Prezentacja przygotowana prze wychowawczynię Jolantę Kwaśniewską uruchomiła lawinę wzruszeń i przywołała wiele wspomnień. Następnie uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią Barbarą Fligiel uroczyście pożegnali swoich starszych kolegów i koleżankę. Przygotowali piękne życzenia, dedykacje, przyznali Oscary ósmoklasistom wedle ich zasług oraz wręczyli im upominki na pamiątkę wspólnie spędzonych lat.
Absolwentom życzymy powodzenia i dostania się do wymarzonych szkół, a pozostałym uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.
Jolanta Kwaśniewska
28
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym
Miło mi poinformować, że uczeń klasy VIII Adrian Jaśkiewicz zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” w etapie wojewódzkim. Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Barbary Nowackiej. Patronem medialnym konkursu jest TVP INFO. Jesteśmy dumni z osiągnięć Adriana , tym bardziej, że to już kolejny sukces na jego literackiej drodze. „Niechaj pamięta każdy rolnik młody, że kombajny to nie sportowe samochody.”- oto fragment nagrodzonej rymowanki.
Adrianie, serdecznie Ci gratuluję i życzę dalszych sukcesów twórczych!
Jolanta Kwaśniewska
Nagrody za systematyczne oszczędzanie w SKO
Pod koniec tygodnia, przed wakacjami, czyli 20 czerwca 2024 roku grupa uczniów SP w Wieleninie otrzymała nagrody za systematyczne oszczędzanie. Opiekun SKO Daniela Kwiatosińska wraz z Panią Dyrektor szkoły Ewą Kolasą na apelu szkolnym wręczyły uczniom nagrody ufundowane przez SKO Wielenin i Bank Spółdzielczy w Poddębicach. Nagrodzeni z uśmiechem na twarzy odbierali nagrody i zachęcali pozostałych uczniów do oszczędzania. Gratulujemy i życzymy kolejnych nagród!
Daniela Kwiatosińska
16
Uczniowie klasy IV otrzymują karty rowerowe!
Karta rowerowa to pierwsze w życiu prawo jazdy. Można ją uzyskać po osiągnięciu wieku 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. W naszej szkole wszystkie wiadomości teoretyczne uczniowie zdobywają w klasie IV podczas lekcji techniki. Egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny budził wiele emocji – każdy chciał go zdać i otrzymać swój pierwszy dokument uprawniający do poruszania się po drodze. Na początek przystąpili oni do teoretycznego testu, który sprawdził nie tylko znajomość przepisów drogowych przez dzieci, ale uczniowie musieli się także wykazać podstawową wiedzą na temat konserwacji roweru i udzielania pierwszej pomocy. Druga część, praktyczna, obejmowała przejazd po specjalnie przygotowanym torze, który imitował realne warunki drogowe. Uczniowie musieli zastosować wtedy wszystkie poznane wiadomości w realnym przejeździe, więc nie mieli dużo czasu do zastanawiania się nad każdym kolejnym ruchem. Wszyscy uczniowie zdali i otrzymali karty rowerowe. W dniu 20 czerwca 2024 wręczyła je uroczyście p. dyrektor Ewa Kolasa.
Wszystkim, którym udało się zdobyć kartę rowerową gratulujemy!
Daniela Kwiatosińska
42
Wycieczka do Wrocławia
W piękny, słoneczny poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, najstarszej zabytkowej części Wrocławia. Najmłodsi niestrudzenie wypatrywali krasnali, aby zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Weszliśmy na wieżę widokową kościoła św. Elżbiety, skąd mogliśmy podziwiać zjawiskową panoramę Wrocławia.Następnie udaliśmy się do ZOO oraz mieszczącego się w nim Afrykarium. Uczestnicy wycieczki ze zdumieniem przyglądali się wszystkim egzotycznym zwierzętom.Po obiedzie i krótkim odpoczynku udaliśmy się na przejażdżkę „Polinką” – całoroczną koleją gondolową we Wrocławiu, kursująca nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, a Geocentrum przy ul. Na Grobli.Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Martyna Janiak, p. Barbara Nowak oraz p. Maciej Klata.
16
Dzień Języka Angielskiego.
14 czerwca świętowaliśmy Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji odbył się krótki występ przygotowany przez koleżanki i kolegów z klas IV - VIII. Uczniowie odegrali kilka scenek, które miały miejsce np. w hotelu i restauracji. Widownia z zaciekawieniem oglądała występ i próbowała zrozumieć jak najwięcej z prezentowanych wypowiedzi. Dowiedzieliśmy się także kilku ciekawostek na temat języka angielskiego. Na scenie wystąpiły również uczennice i uczniowie z klasy VI, prezentując utwór zespołu ABBA pt. "Mamma Mia".
Martyna Janiak
2
Wyjazd Klasy I do Kina Górnik w Łęczycy na film „Garfield”
W dniu 11 czerwca 2024 roku uczniowie z klasy I uczestniczyli w wycieczce do Kina Górnik w Łęczycy. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i radością obejrzeli film pt. „Garfield”. Fabuła filmu była wciągająca, sceny pełne humoru – pościgi, porwania, czy włamanie na farmę mleka godne klasyków kina akcji. Wszystkim przygody „leniwego rudzielca” Garfielda, który jest jednym z najbardziej znanych kotów na świecie, bardzo się podobały. Wszystkie cele wyjazdu tj. kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, rozwijanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu, zostały osiągnięte. Wycieczka była też świetną okazją do integracji, wzmacniania więzi koleżeńskich i wspólnego spędzenia czasu poza murami szkoły. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i pozytywnych emocji.
Daniela Kwiatosińska
27
Otwarcie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA w Uniejowie
W poniedziałek 10 czerwca grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Wieleninie, wraz z panią dyrektor Ewą Kolasą, uczestniczyła w uroczystym otwarciu Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Uniejowie.
To wyjątkowe centrum nauki powstało dzięki współpracy samorządu Uniejowa z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
"SOWA" składa się z 18 eksponatów, zaprojektowanych i stworzonych w Centrum Nauki Kopernik, oraz przestrzeni do swobodnego eksperymentowania - Majsterni. Obiekt czynny będzie przez siedem dni w tygodniu.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w otwarciu!
Foto: archiwum SP Wielenin, uniejow.net.pl
Powiatowy Festiwal Piosenki Religijnej w Uniejowie
Joanna Gdańska - solistka ze Szkoły Podstawowej w Wieleninie otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Piosenki „Laudate Dominum”. Uczennica zakwalifikowała się do drugiego etapu konkursu z piosenką pt. „Tylko mnie poprowadź”. Występ odbył się 9 czerwca 2024 r. w Kolegiacie Uniejowskiej. Wykonanie utworu finałowego z udziałem wszystkich uczestników Koncertu Galowego wywarło na publiczności niesamowite wrażenie.
Laureatce składamy gratulacje.
Magdalena Derlacz
BAL ÓSMOKLASISTY 2024
„Na tym balu nad balami,
Takim, co się pamięta latami.”
W piątkowy wieczór, 7 czerwca, odbył się uroczysty bal na zakończenie 8 klasy w Szkole Podstawowej w Wieleninie. Wydarzenie to stało się wyjątkową okazją do świętowania ukończenia szkoły podstawowej oraz rozpoczęcia nowego etapu w życiu uczniów. Bal rozpoczął się od tradycyjnego poloneza, którego absolwenci i uczniowie klasy 7uczyli się pod czujnym okiem Piotra Masiery. Pięknie przystrojona sala, elegancko ubrani młodzi ludzie, w takt dostojnej muzyki, zaprezentowali się przed swoimi rodzicami i nauczycielami. Widok był wzruszający i na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych, zwłaszcza rodziców. Po zakończeniu poloneza, nadszedł czas na przemówienia. Cieple słowa do ósmoklasistów skierowała Pani dyrektor Ewa Kolasa i wychowawczyni- Jolanta Kwaśniewska. Głos zabrała również przedstawicielka rodziców-Pani Marta Macudzińska. Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę. Absolwenci, siódmoklasiści, rodzice oraz nauczyciele bawili się przy muzyce serwowanej przez DJ-a. Tańcom i śmiechom nie było końca, a atmosfera pełna radości i entuzjazmu sprawiła, że wszyscy czuli się wyjątkowo. Rodzice uczniów przygotowali również poczęstunek, który umilił czas spędzony na zabawie. Stoły uginały się od pysznych przekąsek, ciast i napojów, a każda chwila spędzona przy wspólnym stole sprzyjała integracji i zacieśnianiu więzi między rodzinami. Podczas balu nie zabrakło również momentów refleksji i wspomnień. Była to doskonała okazja do wspólnego wspominania chwil spędzonych razem.
Drodzy Uczniowie!
Dziękujemy Wam za wspaniałą zabawę na najwyższym poziomie. Jednocześnie życzymy Wam wielu kolejnych - tak pięknych chwil!
Drodzy Rodzice!
Składamy Rodzicom szczególne podziękowania za znakomitą organizację tego wydarzenia!
Wychowawczyni- Jolanta Kwaśniewska
7
Wycieczka
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 3 - dniowej wycieczce, będącej nagrodą dla laureatów gminnych konkursów.Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania zamku w Malborku, wzniesionego przez zakon krzyżacki. W 1997 zamek ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udaliśmy się do nadmorskiej miejscowości Kąty Rybackie. Pogoda dopisywała, więc po kolacji i krótkim odpoczynku poszliśmy na wieczorny spacer nad morze. Drugiego dnia zwiedziliśmy Frombork, Elbląg oraz Krynicę Morską, położoną w wyjątkowo malowniczej przestrzeni Mierzei Wiślanej. Obowiązkowym punktem dnia był rejs statkiem po Zalewie Wiślanym. Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Starówki w Olsztynie. Następnie udaliśmy się na Pola Grunwaldu oraz do zamku krzyżackiego w Nidzicy. Opiekę nad uczniami sprawowała p.Martyna Janiak.
9
NAJMŁODSZA GRUPA PRZEDSZKOLAKÓW W KRÓTKIM WYSTĄPIENIU DLA RODZICÓW
Rodzina - już samo to słowo kojarzy się z miłością, bezpieczeństwem i harmonią.
Rodzic - to nie kilkugodzinny etat czy filmowa rola. Rodzicem jesteśmy do ostatnich swoich dni.
Dzieci - to sens życia. To ktoś, dla kogo wstajemy rano, chowamy wszelkie troski i z uśmiechem na twarzy mówimy "dzień dobry ".
Z okazji Dnia Mamy, Dnia Taty nie życzymy Państwu wszystkiego najlepszego - bo to już przecież macie. Jesteście rodzicami, więc to co najlepsze już Was spotkało. Życzymy dużo radości w dobrych chwilach i wytrwałości w tych gorszych. Oby każdego dnia udało się znaleźć więcej powodu do uśmiechu niż smutku. Ja mogę stanowczo powiedzieć, że mam najlepszych rodziców jakich można sobie wymarzyć. Mam nadzieję, że Wasze dzieci tak samo myślą i mówią o Was .
Film można obejrzeć na https://www.facebook.com/SpWielenin
Edyta Włodarczyk
Kwiaty na kwietne dywany w Spycimierzu
Szkoła Podstawowa w Wieleninie przyłączyła się do akcji zbierania kwiatów na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu.
Przypomnijmy, że w 2021 roku spycimierskie kwiatowe dywany wpisane zostały na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Jesteśmy dumni, że dzięki zaangażowaniu naszych uczniów mogliśmy przyczynić się do kultywowania tej wspaniałej tradycji.
MUNDUROWY DZIEŃ DZIECKA
We wtorek 28.05 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mundurowym Dniu Dziecka w Uniejowie.
Mieliśmy możliwość zapoznać się z pracą polskich służb mundurowych, zwiedzić namioty poszczególnych formacji, porozmawiać z funkcjonariuszami i obejrzeć interesujące pokazy.
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu. Dla dzieci i młodzieży był to bardzo wartościowo spędzony czas.
Foto: uniejow.net.pl
Maciej Klata
3
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W "BOCIANIM GNIEŹDZIE"
Kto powiedział, że alpaki nie mogą być prawdziwym przyjacielem człowieka?
W majowe przedpołudnie dzieci z grup przedszkolnych wybrały się na pełną niespodzianek wycieczkę do stajni „Bocianie Gniazdo”.
Na miejscu przywitała nas przesympatyczna ciocia Dagmara. Dawno nie spotkaliśmy osoby, która z tak wielką pasją i miłością opowiadała o zwierzętach. Pierwszą przygotowaną atrakcją było karmienie alpak. To zajęcie sprawiło, że każda dziecięca buzia była bardzo uśmiechnięta, a sam widok małych rączek karmiących te urocze zwierzaki - rozczulający. Warto wspomnieć, że alpaki mają sierść, która nie powoduje reakcji alergicznych - kontakt z nimi jest więc bezpieczny. Te zwierzęta są miłe, łagodne, towarzyskie - można je śmiało uznać za doskonałych kompanów do wspólnej zabawy. Kolejnym punktem wycieczki było karmienie koni. Mieliśmy ogromne szczęście, bo kilka dni wcześniej na świecie pojawił się źrebak. „Dziecko-koń” jak określiły go nasze dzieci zrobił na nich ogromne wrażenie. Samo karmienie koni było nie lada przeżyciem - niektórzy po raz pierwszy mieli kontakt z tak dużym, majestatycznym stworzeniem. Specjalnym zadaniem w stajni było czesanie kucyków. Dzieci wykonały tą czynność z ogromnym zaangażowaniem i precyzją. Były przy tym bardzo delikatne a możliwość głaskania i czesania kucyków dostarczyła im wspaniałych przeżyć - zwierzęta te również wyglądały na zadowolone i zrelaksowane. Udało nam się również zobaczyć zabawną parę małych świnek oraz kozy, które tylko czekały na okazję aby dobrać się do przygotowanych przekąsek.
Immanuel Kant powiedział, że „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”. Wychowując młode pokolenie nie możemy pominąć kwestii prawidłowego postępowania wobec zwierząt. Dzieci powinny wiedzieć, że żadne żywe stworzenie nie jest zabawką. Ono czuje, potrzebuje czasu i opieki, przywiązuje się do właściciela. Kontakt ze zwierzętami kształtuje wrażliwość, uczy odpowiedzialności, dostarcza pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że ta lekcja została przez nas wykonana prawidłowo.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę gospodarzy Stajni „Bocianie Gniazdo”. Szczególnie dziękujemy Pani Dagmarze, która w mistrzowski sposób przedstawiła nam świat oglądanych zwierząt. Oby w naszym otoczeniu było jak najwięcej zwierzęcych przyjaciół.
A czy Ty już dziś przytuliłeś swojego pupila?
Jeśli nie, to zrób to szybko!
Edyta Włodarczyk
8
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W OSP WIELENIN
„Kiedy będę taki duży, zostanę strażakiem,
Gasić pożar to zadanie jest nie byle jakie.”
W majowe przedpołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę edukacyjną, w trakcie której poznały zawód strażaka.
W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleninie maluchy miały szansę przymierzyć strój strażaka, obejrzeć sprzęt używany w trakcie akcji gaśniczej i ratunkowej. Ogromne zainteresowanie wzbudziła możliwość zwiedzania wozu strażackiego. Strażacy opowiedzieli o trudach i niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z wykonywaniem tak odpowiedzialnego i nieprzewidywalnego zawodu. Wizyta została zakończona testowaniem przez dzieci węża strażackiego i tradycyjnym polewaniem wodą, co sprawiło dużo śmiechu i radości.
Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do wykształtowania u dzieci szacunku i wdzięczności dla bohaterskich strażaków. Od najmłodszych lat warto mówić nawet najmłodszym, jak ważni są dla nas ludzie, którzy w swej pracy często ryzykują zdrowiem i życiem, aby nam pomóc.
Serdecznie podziękowania kierujemy w stronę OSP Wielenin!
Dzięki Wam udało nam się spędzić cudowny czas, bogaty w wartościowe informacje i doświadczenia.
Edyta Włodarczyk
3
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ZA NAMI!
Nasi dzielni ósmoklasiści są już po egzaminie. Jak sobie poradzili? Na pewno świetnie! Czy egzamin był łatwy czy trudny? Ile osób, tyle różnych odpowiedzi. Przekonamy się, gdy będą wyniki , na które poczekamy do 3 lipca. Liczymy, że efekty będą satysfakcjonujące i otworzą ósmoklasistom drogę do wybranych szkół ponadpodstawowych. Z opinii ósmoklasistów wynika, że najtrudniejszy był język polski. Zadań było bardzo dużo, sprawdzały różne umiejętności. Ósmoklasiści musieli wykazać się wiedzą z lektury "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. W dodatku należało zredagować różne formy wypowiedzi: ogłoszenie, wypowiedź argumentacyjną i wypracowanie - minimum 200 słów. Interpretacja wiersza Cz. Miłosza też nie była łatwa. Pewne trudności mogła nastręczyć uczniom analiza tekstu o szczęściu, ale ta część jest zawsze nieco trudniejsza. I tylko 120 minut, dla większości to stanowczo za mało. Z komentarzy ósmoklasistów wynikało, że egzamin z matematyki był łatwiejszy. Trudność mogły sprawić uczniom zadania otwarte, zadanie z "truskawkami", które wywołało wiele kontrowersji wśród uczniów. Po egzaminie z języka angielskiego uczniowie z sali wyszli zadowoleni. Najbardziej zaskoczyła ich forma wypowiedzi pisemnej. Wszyscy spodziewali się e-maila, a pojawił się wpis na stronę internetową.
Wszystkim zdającym życzę jak najwyższych wyników i powodzenia w rekrutacyjnych zmaganiach do szkół ponadpodstawowych.
Jolanta Kwaśniewska
Archiwum Aktualności