Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 3 - dniowej wycieczce, będącej nagrodą dla laureatów gminnych konkursów.Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania zamku w Malborku, wzniesionego przez zakon krzyżacki. W 1997 zamek ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udaliśmy się do nadmorskiej miejscowości Kąty Rybackie. Pogoda dopisywała, więc po kolacji i krótkim odpoczynku poszliśmy na wieczorny spacer nad morze. Drugiego dnia zwiedziliśmy Frombork, Elbląg oraz Krynicę Morską, położoną w wyjątkowo malowniczej przestrzeni Mierzei Wiślanej. Obowiązkowym punktem dnia był rejs statkiem po Zalewie Wiślanym. Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Starówki w Olsztynie. Następnie udaliśmy się na Pola Grunwaldu oraz do zamku krzyżackiego w Nidzicy. Opiekę nad uczniami sprawowała p.Martyna Janiak.
NAJMŁODSZA GRUPA PRZEDSZKOLAKÓW W KRÓTKIM WYSTĄPIENIU DLA RODZICÓW
Rodzina - już samo to słowo kojarzy się z miłością, bezpieczeństwem i harmonią.
Rodzic - to nie kilkugodzinny etat czy filmowa rola. Rodzicem jesteśmy do ostatnich swoich dni.
Dzieci - to sens życia. To ktoś, dla kogo wstajemy rano, chowamy wszelkie troski i z uśmiechem na twarzy mówimy "dzień dobry ".
Z okazji Dnia Mamy, Dnia Taty nie życzymy Państwu wszystkiego najlepszego - bo to już przecież macie. Jesteście rodzicami, więc to co najlepsze już Was spotkało. Życzymy dużo radości w dobrych chwilach i wytrwałości w tych gorszych. Oby każdego dnia udało się znaleźć więcej powodu do uśmiechu niż smutku. Ja mogę stanowczo powiedzieć, że mam najlepszych rodziców jakich można sobie wymarzyć. Mam nadzieję, że Wasze dzieci tak samo myślą i mówią o Was .
Film można obejrzeć na https://www.facebook.com/SpWielenin
Edyta Włodarczyk
Kwiaty na kwietne dywany w Spycimierzu
Szkoła Podstawowa w Wieleninie przyłączyła się do akcji zbierania kwiatów na uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu.
Przypomnijmy, że w 2021 roku spycimierskie kwiatowe dywany wpisane zostały na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Jesteśmy dumni, że dzięki zaangażowaniu naszych uczniów mogliśmy przyczynić się do kultywowania tej wspaniałej tradycji.
MUNDUROWY DZIEŃ DZIECKA
We wtorek 28.05 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mundurowym Dniu Dziecka w Uniejowie.
Mieliśmy możliwość zapoznać się z pracą polskich służb mundurowych, zwiedzić namioty poszczególnych formacji, porozmawiać z funkcjonariuszami i obejrzeć interesujące pokazy.
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu. Dla dzieci i młodzieży był to bardzo wartościowo spędzony czas.
Foto: uniejow.net.pl
Maciej Klata
3
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W "BOCIANIM GNIEŹDZIE"
Kto powiedział, że alpaki nie mogą być prawdziwym przyjacielem człowieka?
W majowe przedpołudnie dzieci z grup przedszkolnych wybrały się na pełną niespodzianek wycieczkę do stajni „Bocianie Gniazdo”.
Na miejscu przywitała nas przesympatyczna ciocia Dagmara. Dawno nie spotkaliśmy osoby, która z tak wielką pasją i miłością opowiadała o zwierzętach. Pierwszą przygotowaną atrakcją było karmienie alpak. To zajęcie sprawiło, że każda dziecięca buzia była bardzo uśmiechnięta, a sam widok małych rączek karmiących te urocze zwierzaki - rozczulający. Warto wspomnieć, że alpaki mają sierść, która nie powoduje reakcji alergicznych - kontakt z nimi jest więc bezpieczny. Te zwierzęta są miłe, łagodne, towarzyskie - można je śmiało uznać za doskonałych kompanów do wspólnej zabawy. Kolejnym punktem wycieczki było karmienie koni. Mieliśmy ogromne szczęście, bo kilka dni wcześniej na świecie pojawił się źrebak. „Dziecko-koń” jak określiły go nasze dzieci zrobił na nich ogromne wrażenie. Samo karmienie koni było nie lada przeżyciem - niektórzy po raz pierwszy mieli kontakt z tak dużym, majestatycznym stworzeniem. Specjalnym zadaniem w stajni było czesanie kucyków. Dzieci wykonały tą czynność z ogromnym zaangażowaniem i precyzją. Były przy tym bardzo delikatne a możliwość głaskania i czesania kucyków dostarczyła im wspaniałych przeżyć - zwierzęta te również wyglądały na zadowolone i zrelaksowane. Udało nam się również zobaczyć zabawną parę małych świnek oraz kozy, które tylko czekały na okazję aby dobrać się do przygotowanych przekąsek.
Immanuel Kant powiedział, że „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”. Wychowując młode pokolenie nie możemy pominąć kwestii prawidłowego postępowania wobec zwierząt. Dzieci powinny wiedzieć, że żadne żywe stworzenie nie jest zabawką. Ono czuje, potrzebuje czasu i opieki, przywiązuje się do właściciela. Kontakt ze zwierzętami kształtuje wrażliwość, uczy odpowiedzialności, dostarcza pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że ta lekcja została przez nas wykonana prawidłowo.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę gospodarzy Stajni „Bocianie Gniazdo”. Szczególnie dziękujemy Pani Dagmarze, która w mistrzowski sposób przedstawiła nam świat oglądanych zwierząt. Oby w naszym otoczeniu było jak najwięcej zwierzęcych przyjaciół.
A czy Ty już dziś przytuliłeś swojego pupila?
Jeśli nie, to zrób to szybko!
Edyta Włodarczyk
8
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W OSP WIELENIN
„Kiedy będę taki duży, zostanę strażakiem,
Gasić pożar to zadanie jest nie byle jakie.”
W majowe przedpołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę edukacyjną, w trakcie której poznały zawód strażaka.
W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleninie maluchy miały szansę przymierzyć strój strażaka, obejrzeć sprzęt używany w trakcie akcji gaśniczej i ratunkowej. Ogromne zainteresowanie wzbudziła możliwość zwiedzania wozu strażackiego. Strażacy opowiedzieli o trudach i niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z wykonywaniem tak odpowiedzialnego i nieprzewidywalnego zawodu. Wizyta została zakończona testowaniem przez dzieci węża strażackiego i tradycyjnym polewaniem wodą, co sprawiło dużo śmiechu i radości.
Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do wykształtowania u dzieci szacunku i wdzięczności dla bohaterskich strażaków. Od najmłodszych lat warto mówić nawet najmłodszym, jak ważni są dla nas ludzie, którzy w swej pracy często ryzykują zdrowiem i życiem, aby nam pomóc.
Serdecznie podziękowania kierujemy w stronę OSP Wielenin!
Dzięki Wam udało nam się spędzić cudowny czas, bogaty w wartościowe informacje i doświadczenia.
Edyta Włodarczyk
3
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ZA NAMI!
Nasi dzielni ósmoklasiści są już po egzaminie. Jak sobie poradzili? Na pewno świetnie! Czy egzamin był łatwy czy trudny? Ile osób, tyle różnych odpowiedzi. Przekonamy się, gdy będą wyniki , na które poczekamy do 3 lipca. Liczymy, że efekty będą satysfakcjonujące i otworzą ósmoklasistom drogę do wybranych szkół ponadpodstawowych. Z opinii ósmoklasistów wynika, że najtrudniejszy był język polski. Zadań było bardzo dużo, sprawdzały różne umiejętności. Ósmoklasiści musieli wykazać się wiedzą z lektury "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. W dodatku należało zredagować różne formy wypowiedzi: ogłoszenie, wypowiedź argumentacyjną i wypracowanie - minimum 200 słów. Interpretacja wiersza Cz. Miłosza też nie była łatwa. Pewne trudności mogła nastręczyć uczniom analiza tekstu o szczęściu, ale ta część jest zawsze nieco trudniejsza. I tylko 120 minut, dla większości to stanowczo za mało. Z komentarzy ósmoklasistów wynikało, że egzamin z matematyki był łatwiejszy. Trudność mogły sprawić uczniom zadania otwarte, zadanie z "truskawkami", które wywołało wiele kontrowersji wśród uczniów. Po egzaminie z języka angielskiego uczniowie z sali wyszli zadowoleni. Najbardziej zaskoczyła ich forma wypowiedzi pisemnej. Wszyscy spodziewali się e-maila, a pojawił się wpis na stronę internetową.
Wszystkim zdającym życzę jak najwyższych wyników i powodzenia w rekrutacyjnych zmaganiach do szkół ponadpodstawowych.
Jolanta Kwaśniewska
DZIEŃ PIELĘGNIARKI U PRZEDSZKOLAKÓW
Pytając dzieci, z czym kojarzy im się zawód pielęgniarki, zdecydowana większość odpowiadała: z zastrzykami, ze szczepieniami. Bez wątpienia można więc stwierdzić, że nie są to dla nich przyjemne skojarzenia. Postanowiliśmy to zmienić.
W dniu 10.05.2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziła pielęgniarka: Dorota Włodarczyk-Komodzińska. Opowiedziała o swojej pracy i obowiązkach. Pokazała wybrany sprzęt medyczny, z którego dzieci mogły skorzystać- nauka poprzez zabawę jest przecież wspaniałą formą zdobywania wiedzy.
Najwięcej radości przyniosło oczywiście przyklejanie kolorowych plastrów oraz wykonywanie opatrunków. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i precyzją wykonywały przydzielone zadania.
Kto wie, czy wśród naszych uczennic nie znajdzie się kandydatka do zawodu pielęgniarki. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości doskonale zadba o nasze zdrowie i samopoczucie.
Edyta Włodarczyk
6
XXX ROCZNICA NADANIA SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIELENINIE IMIENIA PŁK. PIL. SZCZEPANA ŚCIBIORA
30. rocznica nadania szkole imienia płk. pil. Szczepana Ścibiora była dla nas niezwykle ważnym i od dawna wyczekiwanym wydarzeniem.
Raz jeszcze pragniemy serdecznie podziękować wszystkim gościom, którzy byli z nami w tym szczególnym dla całej społeczności szkolnej dniu.
Szczególne podziękowania kierujemy do rodziny Generała Szczepana Ścibiora oraz tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania rocznicowej uroczystości. Jesteśmy niewielką szkołą, więc było to dla nas znaczące przedsięwzięcie logistyczne.
Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi, Rada Rodziców, samorząd lokalny, instytucje zewnętrzne, firmy i wszyscy przyjaciele szkoły – każdy dołożył swoją cegiełkę do tego, aby postać naszego Patrona uczczona została w odpowiednio godny sposób.
Dzięki zaangażowaniu tylu wspaniałych osób i instytucji ten wzruszający dzień na długo pozostanie w naszej pamięci!
Foto: uniejow.net.pl
Maciej Klata
29
„Z wizytą u strażaków”
Lubimy odwiedzać strażaków w remizie OSP Wielenin. Nigdy nie odmawiają nam gościny i nie żałują swojego czasu, aby opowiedzieć nam o swojej pracy i pokazać sprzęt jaki posiadają. Niedawno strażacy obchodzili swoje święto więc ponownie złożyliśmy im wizytę . Przygotowaliśmy dla nich małą niespodziankę , podziękowania i życzenia. Za to otrzymaliśmy od nich krótką lekcję pożarnictwa. Któż wie , być może któryś z nas w przyszłości też zostanie strażakiem. A oto krótka fotorelacja z naszej wizyty u strażaków.
Klasa 2 i 3 wraz z wychowawczyniami
16
Gminny Konkurs Języka Angielskiego
7 maja w Szkole Podstawowej w Wilamowie odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego.Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Marciniak, Maja Skalska, Tosia Kawecka, Filip Zielonka, Maja Pawlak, Aleksandra Warych, Maksymilian Okrasa oraz Adrian Jaśkiewicz.Największą liczbę punktów w swojej kategorii zajmując III miejsce, uzyskali: Tosia Kawecka z klasy VI oraz Adrian Jaśkiewicz z klasy VIII.Serdecznie gratulujemy!
Martyna janiak
POWIATOWY KONKURS POETYCKI I PLASTYCZNY O PATRONIE SZKOŁY ROZSTRZYGNIĘTY!
6 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Wieleninie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu poetyckiego (wiersz) i plastycznego (portret). Celem konkursów było zainteresowanie uczniów postacią generała Szczepana Scibiora.
Są daty, wydarzenia i ludzie, których się nie zapomina. Szkoła Podstawowa w Wieleninie jest miejscem, w którym szczególnie pielęgnuje się Patrona. Co roku uroczystości poświęcone Patronowi zajmują ważne miejsce w kalendarzu imprez naszej Szkoły. Ten rok jest pod tym względem wyjątkowy. 13 maja 2024 r. przypada 30 Rocznica Nadania Szkole imienia płk. pil Szczepana Ścibiora i przekazania sztandaru. W związku z tegorocznymi obchodami zorganizowaliśmy Powiatowy Konkurs na wiersz o patronie szkoły Szczepanie Ścibiorze pod hasłem „Był postacią tyle piękną, co i tragiczną” i Powiatowy Konkurs Plastyczny na portret Patrona. Konkursy zostały objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Uniejów- Józefa Kaczmarka. Wzięli w nich udział uczniowie z klas IV - VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorośli z powiatu poddębickiego. Uczestnicy konkursów wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością, a także talentem literackim. Bardzo cieszymy się, że mamy tak zdolną młodzież. Komisja wyłoniła następujących laureatów konkursu plastycznego:
I KATEGORIA - UCZNIOWIE KLAS 4-8 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce – Aleksandra Galoch - SP Uniejów
II miejsce – Aleksandra Pawlak - SP Wielenin
III miejsce – Witold Fijałkiewicz - SP Wilamów
Wyróżnienie – Natalia Goszczyk - SP Wielenin
II KATEGORIA - UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
I miejsce – Natalia Stefańska - LO Poddębice
II miejsce - Julia Pawicka-LO Poddębice
Julia Tymieniecka - LO Poddębice
III miejsce Kinga Grabska- LO Poddębice
Wyróżnienie- Olga Perlińska - LO Poddębice
III KATEGORIA- DOROŚLI
Wyróżnienie – Weronka Rachuta- Warych
Oto laureaci konkursu poetyckiego:
I KATEGORIA: UCZNIOWIE KLAS IV-VIII
I MIEJSCE- Nina Górka – SP Wilamów
II MIEJSCE- Marta Szkopik - SP Uniejów
III MIEJSCE- Adrianna Warych - SP Wielenin
WYRÓŻNIENIA
Alicja Kaczmarek- SP Uniejów
Ewa Tomaszewska – SP Wilamów
Anna Kozłowska – SP Wielenin
II KATEGORIA: MŁODZIEŻ I DOROŚLI
I MIEJSCE – Martyna Rosiak – LO Poddębice
II MIEJSCE- Natalia Maciaszczyk- LO Poddębice
III MIEJSCE- Michalina Raźniewska - LO Poddębice
Zwieńczeniem tej uroczystości była recytacja nagrodzonych wierszy, prezentacja tomiku poezji i wręczenie dyplomów, podziękowań i nagród. Nagrody wręczyli Ewa Kolasa - Dyrektor Szkoły w Wieleninie oraz Jolanta Kwaśniewska i Marzena Antczak –organizatorki konkursów. Na zakończenie pani dyrektor szkoły – Ewa Kolasa przygotowała miłą niespodziankę w postaci tortu (z wizerunkiem naszego Patrona).
Gratulujemy wszystkim Młodym Artystom. Słowa podziękowania kierujemy również do rodziców i nauczycieli, którzy zachęcili i przygotowali swoich uczniów do udziału w konkursie.
Dzięki niepowtarzalnym tekstom oraz ilustracjom, których autorami są właśnie Uczniowie powstał tomik poezji Ocalić od zapomnienia”. Chcieliśmy oddać hołd naszemu Patronowi poprzez słowa, które przeniosą nas w świat emocji, refleksji i wdzięczności. Wierzymy, że poezja jako najszlachetniejsza forma wyrażania ludzkich uczuć, pozwoli nam oddać należny szacunek temu niezłomnemu bohaterowi. Jest to czwarty z kolei tomik poezji. Niech ta kolekcja będzie nie tylko hołdem dla Generała Pilota Szczepana Ścibiora, ale także inspiracją do kontynuowania jego dzieła w duchu miłości do ojczyzny i ludzkiej godności.
Pragniemy wyrazić serdeczną wdzięczność Panu Burmistrzowi za kolejne już wsparcie finansowe, dzięki któremu udało nam się wydać tomik . Dziękujemy również Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za ufundowanie nagród dla laureatów. To dla nas radość i przywilej mieć takich sponsorów. Przyjmijcie Państwo podziękowania od całej społeczności szkolnej za okazane serce i dobrą wolę.
Jolanta Kwaśniewska
12
Archiwum Aktualności